5 endelige måder at skabe bedre byer på

En ny bog fra IKEAs forsknings- og designlaboratorium undersøger projekter, der forbedrer byområder rundt omkring i verden

Da vi ikke står over for en, men to globale kriser - COVID-19-pandemien og klimaændringerne -Den ideelle by, en ny bog af Rum 10 (IKEAs forsknings- og designlaboratorium i København) udgivet af Gestalten undersøger måder, arkitekter, designere og byplanlæggere går fremad i et forsøg på at skabe bedre byer for fremtiden. ”Vores byer er en massiv drivkraft for klimakrisen; vi har en overkommelig boligkrise i alle større byer rundt om i verden; vi opfylder ikke behovene hos de mennesker, der faktisk bor i byer; og på trods af at vi bor tættere på hinanden, oplever vi øget ensomhed, depression og stress i vores byer - så vi virkelig ville undersøge, hvordan vi faktisk kan løse dette, ”sagde Simon Caspersen, medstifter og kommunikationsdirektør for Space10, under det lancering af virtuel bog tidligere på måneden.

Mens vi erkender, at utopi ikke eksisterer, og at top-down byplanlægning ikke nødvendigvis er den rigtige tilgang, rummer Space10 en række måder at forbedre eksisterende byer og oprette nye bygningsmodeller til uudviklede områder. Bogen er struktureret omkring fem kapitler, der undersøger centrale aspekter af den ideelle by og indeholder projekter fra 53 byer rundt om i verden, der tilbyder løsninger på nogle af de mest presserende problemer i byområder i dag. Forude, fem måder at skabe bedre byer for fremtiden.

Den nye bog nedbryder måder at gøre byrummene mere inkluderende og dermed ønskelige for store dele af befolkningen.

Foto: Iwan Baan

Gør byer mere ressourcefulde

Ifølge bogen skal den ideelle by først og fremmest være ressourcefuld. Det betyder, at det skal være økologisk og økonomisk bæredygtigt, mål, der kan opnås ved at lukke sløjfen for energi, vand og fødevareproduktion. Københavns Havnebad og CopenHill af AD100 arkitekt Bjarke Ingels give to skinnende eksempler.

Førstnævnte renser og filtrerer vandet i Københavns Havn, mens det giver et offentligt rum for folk at svømme og slapp af, mens sidstnævnte er det skelsættende affald-til-energi-anlæg med et grønt tag, der bliver en skibakke på top. ”Den eneste måde, du kan få bæredygtighed til at vinde, er, hvis du i det væsentlige gør det mere ønskeligt og sjovere mere vellykket end alternativet, ”sagde Ingels - en tilhænger af“ hedonistisk bæredygtighed ”- under den virtuelle bog lancering.

København er blevet et eksempel på, hvordan smart byplanlægning og innovativ arkitektur kan skabe en meningsfuld indflydelse på en by, dens befolkning og miljøet.

Foto: Rasmus Hjortshoj

Gøre byer mere tilgængelige

Det andet kapitel hævder, at byer skal tilskynde til mangfoldighed, inklusion og lighed mellem deres beboere. Det betyder at sikre, at alle har lige adgang til byfaciliteter, sundhedspleje, uddannelse, beskæftigelse, kultur, fritid, sport, natur og - måske vigtigst - billig bolig. Forfatterne bemærker, at 1,5 millioner mennesker flytter ind i byområder rundt om i verden hver dag, men mange har ikke råd til at leve tæt på bymuligheder og ender med at blive skubbet til udkanten.

”Jeg snublede for nylig over denne statistik om, at det i byområderne i Amerika tager medianindkomstpersonen 27 år gennemsnit for at spare 20% på udbetalingen for at være i stand til at købe en median-prissat ejer-lejlighed eller lejlighed i en by, ”Ingels sagde. ”Så det betyder, at hårdtarbejdende, veluddannede, efter alle standarder vellykkede og medvirkende borgere faktisk har svært ved at få adgang til at eje et hjem, hvilket naturligvis ikke er den eneste måde at have et liv på, men det har været en god måde at være forankret i et samfund, have en følelse af ejerskab og tilhører, at gøre et samfund mindre flygtigt og derfor mere bæredygtigt og til sidst at gøre muligheder for senere generationer, så jeg tror der er noget at se på i hele denne værdikæde, der giver de rum, vi bor i, og som vi kalder hjem, der kunne have brug for et 21. århundrede opgradere. ”

Som det fremgår af dette kapitel, startede Starter Home-projektet af Jonathan Tates kontor søger at gøre indgangshuse tiltalende og overkommelige ved at bygge på oversete steder i etablerede kvarterer, som New Orleans Irske Kanal-kvarter. Ved at skabe skræddersyede boliger på udfordrende steder kan arkitekter tilskynde til økonomisk mangfoldighed i hurtigt gentrifierende områder.

Fortove med huller kan hjælpe med at samle regnvand og hjælpe med at undgå afstrømning og oversvømmelse.

Foto: Tredje Natur

Deling af plads og ressourcer

Da samarbejdsområder og rideshare-virksomheder bliver allestedsnærværende i byer rundt om i verden, tales der meget om delingsøkonomien. Dette kapitel går endnu længere og argumenterer for, at ”den ideelle by deler meget mere end bare rum. Det deler også tjenester, færdigheder, økonomi, transport og energi, og det bruger modeller af ejerskab og adgang, der er rettet mod det offentlige gode. ”

Et særligt smukt projekt fremhævet er Microlibrary Warak Kayu i Semarang, Indonesien af SHAU Indonesien. Hævet på træsøjler med gitterværk lavet af lokalt træ giver biblioteket adgang til viden gennem bøger, film og samfundshændelser til beboere i Indonesiens fattigste samfund. Arkitekterne indarbejdede legende elementer, såsom nettet gulv i hængekøjestil, for at gøre rummet tiltalende for børn og tilskynde familier til at bruge dette delte rum til læring.

Gør byer sikrere

Dette kapitel foreslår, at byer ud over at sænke kriminalitet skal beskytte deres borgere mod ekstreme vejrhændelser og giver et sundt miljø, der fremmer fysisk og mental trivsel. Det fremhæver et lille projekt, der har stor indflydelse: Tokyo Toilet, en serie på 17 offentlige toiletter designet af kendte arkitekter i Tokyos Shibuya-distrikt. Ved at inkorporere farvet glas, der er gennemsigtigt, når toilettet er tomt og uigennemsigtigt, når det er i brug, Pritzker-prisvindende arkitekt Shigeru Bans design adresserer to grundlæggende bekymringer, folk har med offentlige toiletter: renlighed og hvordan man ved, om nogen er indeni.

Bjarke Ingels CopenHill er blevet det førende eksempel på, hvordan miljøvenlige strukturer kan imødekommes med højt design.

Foto: Rasmus Hjortshoj

Gør byer mere ønskelige

Det sidste kapitel fremhæver nogle af de ting, der gør byer tiltalende og sjove at bo i, og understreger, at de bedste byer er designet på menneskelig skala med fokus på mennesker, ikke biler. Ifølge Space10 skal byer have offentlige rum, der tilskynder folk til at interagere, samt kvarterer med blandet brug, hvor alt, hvad beboerne har brug for, er tilgængeligt inden for en 15-minutters gang.

”Jeg er faktisk lidt opmuntret af nogle af de ændringer, vi har set under COVID-19-krisen,” Helle Søholt, medstifter og administrerende direktør for Gehl Arkitekter, firmaet bag gågaden på New Yorks Times Square, sagde under den virtuelle boglancering, og forklarede, at Gehl gennemførte undersøgelser af det offentlige liv i byer rundt om i verden i april og juli sidste år år. ”Hvad vi ser lige nu - tydeligvis blev folk, der arbejder hjemmefra - vi ser en slags tilbagevenden til lokalisme, som der kunne være være et potentiale til på den anden side af COVID-19, hvor vi lærer at bruge vores lokale kvarterer og lokalsamfund i nye måder. Måske kan vi vende tilbage til flere 24-timers kvarterer, hvor folk bor tættere på, hvor de arbejder, og vi kan begynde at redesigne vores samfund og gader, så vi fremmer gangbarhed og cykling på en ordentlig måde vej."

instagram story viewer