Twee van Finn Juhl's zeldzaamste werken gaan naar een veiling - per ongeluk

Peter Kjelgaard, hoofd van de ontwerpafdeling bij Bruun Rasmussen Auctioneers, is zelden sprakeloos. Maar tijdens het zoeken naar de aanstaande designveiling van het huis deden twee zeldzame werken van het Deense icoon Finn Juhl precies dat. Een unieke salontafel - die nog nooit eerder op een veiling is geweest - en een zeer zeldzame FJ 44 fauteuil, beide van Juhl, zullen het blok raken volgende woensdag in Kopenhagen. De turquoise, niervormige tafel is onderbroken door een met teak bedekt opbergvak, bedekt met dik glas en ingelegd met een kleine schijf van tin. En de opvallende stoel is een subtiel sculpturaal werk, behendig vervaardigd in Cubaans mahonie.

Finn Juhl: "The Dream Table." Schatting: $ 32.244 - $ 64.519.

Systeem administrator

"Ik maakte een afspraak om de tafel te gaan bekijken, die in het zomerhuis van de eigenaar stond opgeslagen, en toen ik ernaar keek, was ik bijna omver gestoten. Toen draaide ik mijn hoofd bijna 90 graden en zag ik de FJ 44 stoel en toen was ik bijna gevoelloos. De eigenaren zeiden: 'Gaat het?', Roept Kjelgaard uit. "Het kost even om me knock-out te slaan, maar dit was een van die momenten."

En om toe te voegen aan het drama, hadden de eigenaren geen idee dat de stukken waardevol waren. Kjelgaard legt uit dat deze schitterende meubelstukken bij toeval naar het veilinghuis kwamen - de eigenaar wist niet dat ze goud voor decoratieve kunst had geslagen. (Ze erfde de werken van haar overleden echtgenoot, die ze erfde van de oorspronkelijke koper.) Dat blijkt uit trends jongere generaties willen nu minder snel geërfd antiek dan ooit tevoren; misschien is dit een les voor de trend-geobsedeerd onder ons.

Een detail van de Finn Juhl tafel.

Kjelgaard begon onmiddellijk met het onderzoeken van de oorsprong van de tafel om zijn identiteit te bevestigen. "Ik herkende de tafel niet vanaf het moment dat ik hem zag, maar ik wist dat het iets moest zijn", zegt Kjelgaard. Hoewel de tafel geen stempels of markeringen heeft die de maker aanduiden - gebruikelijk voor oudere werken of speciale opdrachten van de periode - Kjelgaard identificeerde het aan de hand van een foto uit 1945, toen het debuteerde bij het Cabinet-makers 'Guild in Kopenhagen. "Daarna viel alle informatie voor mij op zijn plaats."

De unieke salontafel vertoont kenmerken van de typische Finn Juhl-stijl. Het uiterlijk van de "zwevende bovenkant" - de poten van de tafel lijken het tafelblad niet te raken - creëert een gevoel van gewichtloosheid dat vaak wordt gezien in Juhl's oeuvre. En de lichtblauwe kleur van het tafelblad is ook terug te vinden in het huis van de overleden ontwerper, dat nu een museum is. "Volgens Finn Juhl moeten meubels een dualiteit hebben tussen functie en esthetiek", zegt Kjelgaard.

Finn Juhl: "FJ 44." Uiterst zeldzame fauteuil met sculpturaal Cubaans mahonie frame. Schatting: $ 47.792 - $ 80.052.

Een combinatie van schoonheid en functie is ook duidelijk in het ontwerp van de FJ 44 fauteuil. "Deze stoel markeert het begin van zijn meest vruchtbare periode als ontwerper", merkt Kjelgaard op. "Het is een van die dingen die je herkent, maar die je vaak nooit in het echt ziet." (Hij heeft er maar één keer in zijn carrière een gezien.) De periode waarin hij is noemen is meer dan een afwijking van Juhl's oude stijl, en eerder het begin van revolutionaire houtbewerking die nog niet op de Deense markt. Het hoogtepunt van deze "vruchtbare periode" kwam in 1949 met de introductie van zijn beroemde Chieftain stoel.

Vóór de première van de FJ 44 fauteuil op het Cabinet-makers 'Guild in 1945, waren de stoelen van Juhl gestoffeerd, niet puur hout. De FJ 44 - ook wel een benen stoel genoemd vanwege zijn delicate constructie - was een technisch hoogstandje, en volgens Bruun Rasmussen zijn er maar 12 gemaakt. Kjelgaard merkt op dat er in de afgelopen 20 jaar slechts twee of drie op de markt zijn gekomen. "Elk jaar zie ik prachtige stukken, en het is duidelijk dat je na vele jaren tot op zekere hoogte blind wordt", legt Kjelgaard uit, "maar dit is een heel bijzonder moment."

De Nordic Design Masters Auction van Bruun Rasmussen vindt plaats op 27 september