Collectible Design verplettert veilingrecords. Moet uw cliënt de strijd aangaan?

Nu de prijzen enorm stijgen voor werken van Les Lalanne, Jean Dunand, Harry Bertoia en meer, kun je je op design beluste klant voorzichtig in de goede richting sturen

Wat maakt drie brons schapen sculpturen door Francois-Xavier Lalanne Worth $ 2,4 miljoen? Of een Art Deco kast ontworpen door Eugène Printz en Jean Dunand voor verkopen $ 5,5 miljoen? Na die oogverblindende resultaten bij de verkopen van Sotheby's en Christie - die beide het veilinghuis brak records in de afgelopen maand - zulke vragen doemen op bij elke dure aankoop of recordveiling veel. Voor ontwerpers is het een bijzonder lastige kwestie om klanten die het collectible design-spel willen leren, het beste te adviseren.

Zoals elk kunstwerk, kunnen designobjecten hoge prijzen vragen om verschillende redenen, afgezien van hun esthetische aantrekkingskracht. Een deel daarvan wordt gedreven door heersende smaken. Op een paar uitzonderingen na (zoals de Printz- en Dunand-kast en een paar Art Deco-stukken), zijn de ontwerpen die nu de meeste belangstelling trekken - en dollars - in de afgelopen decennia gemaakt. Neem die van Claude Lalanne

Singe Avisé (Grand), een monumentaal bronzen apenbeeld gemaakt in 2005, dat $ 2,2 miljoen opbracht - veel meer dan de schatting van $ 1,5 miljoen.

Naam en reputatie van de artiest, herkomst, staat en uniciteit of schaarste kunnen ook waarde aanwakkeren, evenals acquisitie door een beroemdheid, optreden in een museumtentoonstelling, publicatie van een boek, goede publiciteit en natuurlijk de dood van de maker. Behalve de laatste, kunnen deze marketingactiviteiten door een slimme agent of dealer weerspiegelen. James Zemaitis van R & Bedrijf merkt bijvoorbeeld op: "Het Lalanne-atelier - misschien onbedoeld -turbocharged hun markt door de timing van edities voor hun beroemdste werken te spreiden. " Bij veilingen kan een hoge prijs simpelweg een kwestie zijn van enthousiaste bieders die dat niet willen grond geven - zoals in het geval van het kabinet Printz en Dunand, dat eerder deze maand voor meer dan tien keer de oorspronkelijke schatting verkocht tijdens een telefonische biedingsoorlog tussen drie verzamelaars.

Het kabinet uit de jaren 30 van Eugène Printz en Jean Dunand haalde eerder deze maand 5,5 miljoen dollar op bij Christie's - waarmee de oorspronkelijke schatting van 500.000 dollar werd overtroffen.

Foto met dank aan Christie's Images Ltd.

De vraag bij het overwegen van een aankoop is niet alleen of het het geld waard is, maar ook of de koper bereid is de prijs te betalen. Gevraagd naar die prijzen, zegt Jodi Pollak, hoofd 20e-eeuws design van Sotheby: "Design wordt nog steeds ondergewaardeerd ten opzichte van de markt voor schone kunsten, maar hangt af van met welk [kunstgenre] je het vergelijkt. " Ze noemt een grotere vraag omdat de reden waarom collectible modern design over het algemeen duurder is dan traditioneel stijlen. Het is ook veel duurder dan zelfs de beste showroomartikelen voor decorateurs. De kosten van materialen, arbeid en dergelijke kunnen in de loop van de tijd worden afgeschreven voor stukken die in grote hoeveelheden zijn gemaakt; voor unieke werken of stukken in beperkte oplage kunnen ze dat niet, dus de markeringen moeten noodzakelijkerwijs hoger zijn.

Het kopen van collectible design kan zowel investeringskeuzes als esthetische keuzes inhouden. Er is een wereld van verschil tussen een eenmalige aankoop en een verzameling, en een nog kritischer kloof tussen een verzameling die voor het plezier is en een verzameling om te investeren. Dit laatste kan net zo onvoorspelbaar zijn als de aandelenmarkt, en is een risicovolle onderneming zonder zorgvuldig onderzoek of vaak professionele hulp. Een ontwerper die de markt voor collectible design niet kent, zou er verstandig aan doen om samen te werken met een betrouwbare dealer of een deskundige veilinghuisspecialist.

AD100 interieurontwerper Amy Lau leunt op haar kunstachtergrond (ze behaalde haar master in schone en decoratieve kunsten aan het Sotheby's Institute of Art) als adviseur en curator voor haar klanten, adviseert over aankopen en helpt hen bij het bouwen collecties. "Het opleiden van klanten is een van de belangrijkste dingen die ik doe", zegt ze, "hen begeleiden naar stukken die langetermijninvesteringen kunnen worden."

Een ander advies voor interieurontwerpers die collectible design in hun projecten willen brengen? Weet eerst wat de prioriteiten van uw klant zijn: zijn ze op zoek naar meubels om mee te leven, te verzamelen of om te investeren? Vervolgens, als ze winkelen op een veiling, laat ze (of jou trouwens) dan niet alleen gaan! Het is gemakkelijk om u te laten meeslepen in de opwinding van het bieden. Houd er rekening mee dat op veilingen, in galerijen of op designtentoonstellingen (waar de prijzen meestal hoger zijn), kosten in rekening worden gebracht weerspiegelt meer de marktomstandigheden dan de intrinsieke waarde - wat tenslotte vaak vooral een kwestie van is mening. Idealiter zou een verzamelobject iets zeldzaams moeten zijn: een uniek stuk, een beperkte oplage of misschien een productie-item dat niet meer wordt gemaakt. Hoewel al deze elementen door elke kunstenaar aanwezig kunnen zijn voor een object, is naamsbekendheid tegenwoordig meestal de belangrijkste factor in de stijgende prijzen; denk aan het konijnensculptuur van Jeff Koons dat verkocht voor $ 91 miljoen vorige maand.

Als u een aankoop overweegt, doe dan eerst uw onderzoek: ontdek voor welke vergelijkbare stukken of werken van dezelfde ontwerper onlangs is verkocht. Controleer de toestand - als u het niet persoonlijk kunt zien, zorg dan voor een nauwkeurig rapport, zodat u weet of kostbare reparatie of overspuiten nodig is. Bepaal vervolgens wat u denkt dat een eerlijke prijs is of wat u bereid bent te betalen, en houd u eraan.

Deze moutons hebben zeker karbonades - dit gezin van drie werd voor $ 2,42 miljoen verkocht bij Sotheby's.

Foto met dank aan Sotheby's

Er zijn enkele ontwerpen waarop u gewoonlijk kunt rekenen om hun waarde te behouden: Nakashima-meubels zijn bijvoorbeeld relatief zeker, ook al zijn er duizenden stuks gemaakt. De markt kan fluctueren, maar Rago Auctions is eigenaar David Rago, die al tientallen jaren met Nakashima te maken heeft, zegt: "Het komt altijd terug." Tiffany-lampen zijn ook vaste verkopers; bij de meest recente designverkoop van Sotheby's hebben verschillende armaturen hun oorspronkelijke schattingen meer dan verdubbeld of verdrievoudigd. Rago lacht: "Wie kan er niet echt een goede lamp gebruiken?"

Zoek voor koopjes, of in ieder geval goede aankopen, naar werk van ontwerpers die overschaduwd zijn door grote namen (bijvoorbeeld, over het hoofd geziene midcentury-talent Paul McCobb); of een periode die de markt nog niet heeft bereikt, of een - zoals midden in de eeuw - waarvoor de koorts is afgekoeld.

Dat gezegd hebbende, wat doe je als je klant verliefd wordt op een duur object? De experts zijn het erover eens dat al het beste advies nutteloos is als het om gevoelens gaat - passie verslaat elke keer pragmatisme. Als ze het echt willen en het zich kunnen veroorloven, zeg ze dan dat ze het moeten kopen.

Ze zullen er geen spijt van krijgen; u, als ondersteunende adviseur, ook niet.