Bak kulissene i Chicagos Wright Auction House med Richard Wright

Gå bak kulissene på Wright auksjonshus i Chicago for å få et av de største salgene - regissøren Richard Wright retter om salgskunsten og hvordan han kilder stykker av slike mestere som Harry Bertoia, Le Corbusier og Gio Ponti

"Jeg har gitt opp å forutsi individuelle partier," sier Richard Wright, grunnlegger og president for Wright, det moderne og moderne auksjonshuset i Chicago. Vi snakker på telefon rett før de to siste auksjonene hans, som ble avholdt 13. desember: "Italian Masterworks", med 38 partier av møbler, belysning og keramikk, og den suksessrike ** "Viktig design", ** som besto av 226 fantastiske eksempler på 1900-tallet design. Sistnevnte avholdes to ganger i året, og det utstilte arbeidet er mer sjeldent, det vil si ikke vanlig tilgjengelig på markedet. "Jo dyrere stykket, jo mer lar du deg gjette," sier Wright. "Uforutsigbarheten er den morsomme delen."

Det er en interessant virksomhet, hvor 90 prosent av arbeidet gjøres bak kulissene og den store forestillingen spilles til et nesten tomt hus. Wright åpnet selskapet i 2000 etter år med å ha vært i moderne møbelvirksomhet, først plukket og videresolgt deler, og deretter eier han sin egen butikk i Chicago.

Et par Arne Jacobsens Eggstoler og en osmann, en tidlig favoritt av Wright, dukket opp i den siste auksjonen "Viktig design". Foto med tillatelse fra Wright

"Jeg kjøpte den høyeste kaliberen jeg kunne kjøpe," sier han om sine tidlige dager. "Det var ikke veldig dyrt, men det var klart for meg at det var viktig." Denne beregnede risikoen virker kongruent med auksjonariusens oppførsel: Smart. Rolig. Stødig. "Møblene hadde integritet, optimisme," sier han. "Jeg liker det som står om landet og den tiden - det var første gang Amerika ledet verden innen design." Hans debut auksjonen, i 2000, var tung for Eames, Jacobsen og McCobb, og traff markedet på en tid da det moderne midcentury kom inn i egen.

Michael Jefferson, seniorspesialist for design fra det 20. århundre i Wright, siterer Richard Wright som ledende for å utvide markedet. “Jeg flyttet til Chicago for å være kunstner og jobbet i Prairie Avenue Bookstore - det var denne flotte lille bokhandelen som spesialiserte seg i kunst og arkitektur. Eierne sa: ‘Hvis du liker moderne møbler, bør du møte Richard.’ Jeg ble i utgangspunktet en Richard groupie etter det. ”

I disse dager møtes duoen tre til fire ganger i uken med de hundrevis av e-poster som kommer inn ukentlig fra folk som er interessert i å møte med Wright. "Vi tar hensyn til tilstand, kvalitet og nåværende smak," sier Jefferson. "Vi tar hensyn til hva designerne bruker, da disse tingene virkelig kan ta fyr."

Både Jefferson og Wright forsikrer meg om at skatten som skjuler seg i bestemors kjeller er stadig sjeldnere. Da Wright begynte var det et begrenset internettmarked, som hovedsakelig eksisterte på eBay. “Tidligere sprang ting opp - garasjesalg til forhandlere til designere til auksjoner. Nå er det bare noen som må gjøre, å Google noe, og det kan gå rett på auksjon, sier Jefferson.

Et oppsett fra katalogen for auksjonen legger vekt på detaljer og fotografering. Foto med tillatelse fra Wright

Et viktig gjennombrudd for auksjonshuset hadde mindre å gjøre med gaveling og mer å gjøre med publisering. "Mange kataloger før var kjedelige sjekklister," bemerker Jefferson. Wright var i mellomtiden nyskapende fra begynnelsen med signaturkataloger, med levende bilder i en tykk tome som ligner en cocktailbordbok.

Ta det sjarmerende bildet av stille filmstjerne og interiørdesigner William Haines backgammon i katalogen "Viktig design": Helsidesdetaljer av pergamentbelegget, piskesøm av lær og skråstrek av de turkise punktene gjør at du vil berøre den. (Som jeg gjorde, til tross for at det var det eneste stykket som var merket "Vennligst ikke rør" ved forhåndsvisningen. "Du kan ta på den." Jefferson innrømmet. "Litt." Jeg løp fingrene lett over toppen. Det var den samme følelsen som å smøre en kakeform.)

På forhåndsvisning av auksjonen kunne besøkende se nærmere på - og til og med berøre - mange av verkene, inkludert Greta Magnusson Grossmans røde Double Cobra-lampe, en krakk av lær og metall av Poul Kjærholm, og et elegant sølvcocktailbord av Gabriella Crespi. Foto med tillatelse fra Wright

Berøring er viktig. Alle møblene til både "Italian Masterworks" og "Important Design" -samlingene var tilgjengelige for forhåndsvisning. Med unntak av keramikk og glass, kan du berøre, slå på, åpne og sitte i (når det passer) hvert stykke i begge auksjonene. Det var en åpenbaring å gli inn i en glatt, svart skinn Jacobsen Egg-stol for første gang. Stolen sitter lavt, og dyppet på setet setter knærne rett over hoftelinjen, slik at du bare tipper litt tilbake. Jeg utfordrer deg til å sitte i ett uten å hvile håndleddene dine i de elegante armene. Når du er bosatt der, vil du finne skuldrene tilbake og brystet ditt åpent, da det så sjelden er fordi det tilbringer tiden så ofte bøyd eller krysset. Det er umulig å ikke føle seg sexy. Det er i designet.

Etter Wright er det vanskelig å ikke finne dårskap i mitt antikvariat Midwestern, som plasserer laminert kort som viser en sittende stikkfigur med et stort rødt skråstrek gjennom den på nesten alle flater finne. "Det mest frustrerende for meg med møbler på museer er at du ikke kan ta på dem," sier Wright, selv om det gleder ham når brikkene hans havner der. Deler så forskjellige som Dallas Museum of Art Walter Dorwin Teague-designet Art Deco-radio og Metropolitan Museum of Art's arkitektoniske gjengivelse av observasjonstårnet i Empire State Building har gått gjennom Wright lager.

Andre ting som ble vist på forhåndsvisningen, inkluderte en stol av Fernando og Humberto Campana (til venstre) og et stort arkitektonisk metallelement (på bakveggen) av Jean Prouvé, fra École Paul Elbel Saint-Dré. Foto med tillatelse fra Wright

Morgenen til auksjonene sitter vi på Wrights solfylte kontor med utsikt over det industrielle West Loop-nabolaget. Han har tatt sine to små sønner, 11 og 9 år, til skolen og hatt sin daglige svømmetur. Rommet like utenfor hans holder mesteparten av personalet, og mens alle ser opptatt, er det et stille rom. Flere er på telefon for å bekrefte informasjon med kjøpere. "Halvparten av budgiverne registrerer dagen for salget," sier han og innrømmer at dette kan føre til en viss angst. "Det er fortsatt usikkerhet i markedet." Det er selvfølgelig navn som dukker opp på listen som er oppmuntrende. Det er en virksomhet med personlige forhold.

Wright advarte meg om at selve auksjonsrommet kan være antiklimaktisk, og jeg føler at han er bekymret for at jeg kan bli skuffet. Det er fortsatt tidlig, rett før salget begynner klokken 10.00, og solen skinner gjennom den tykke, ugjennomsiktige plastveggen som viser telefonbanken og fremhever Post-it-notatene som ekko de gule rutene til Bertoia-skulpturen som er til salgs dag. En lang tabellbank er satt opp med over et dusin telefoner.

Av de rundt 30 stolene som er satt i rette rekker, fylles bare en håndfull når auksjonen begynner, og alle er på baksiden av rommet. Wrights medarbeidere melder seg inn for å ta sin plass og hjelper telefonbydere. Hovedtyngden av budene kommer på denne måten, med bare noen få som er "i rommet", som de sier; ytterligere ti prosent kommer inn via nettet kl liveauctioneers.com.

René Herbst’s Rare Sandows # 5 stol og Pedro Friedebergs Hand Foot bord. Bilder med tillatelse fra Wright

På venstre side av rommet er det noen av bitene som skal auksjoneres: den leggy Serge Mouille gulvlampen; en Gio Ponti-stol, ryggslyngene like glatte og krøllete som et satengbånd; det dristige Pedro Friedeberg forgylte håndfotbordet; og den strålende elegante René Herbst Rare Sandows nr. 5 stol.

Wright har på seg en mørk dress, en hvit skjorte og et mørkt slips med lysegrå striper som ikke er ulik ståltråden til et Platner-bord. Skuldrene hans er avslappede mens han stiller seg bak pallen og begynner med det første partiet, et sett med åtte Gio Ponti Leggera-stoler, deres varme, valnøttrammer bestrøket med forskjellige solide farger i kornblomst, bringebær, smørblomst og vann.

Gjennom anbudet har han tydelig kontroll over rommet, fast og følelsesløs. Han gjentar navnene på de ansatte som tilbyr på vegne av klienter, "Claire, vi er for deg." "Tilbake til deg, Michael." Hans stemme stiger litt mens han tilbyr, "Er vi ferdige med ..." og deretter, "Rettferdig advarsel," før han bringer trekløven sin ned med en skarp klapp. (Han pleide å si “Solgt!” Til han skjønte at det var noe antiklimaktisk.) Stolene, med et estimat på $ 10.000– $ 15.000, selges til en telefonbyder for $ 25.000.

Er Wright lykkelig? Umulig å fortelle; han reagerer verken positivt eller negativt, han går bare videre til neste lodd.

En tidlig stol og et glass sporadisk bord av Gio Ponti solgte begge for mer enn tre ganger sine forventede priser. Foto med tillatelse fra Wright

Det er ikke, som han bekymret det for, en utilfredsstillende opplevelse. Det er en spenning og spenning i rommet selv når flertallet av budene blir gjort på telefonen. Og det viser seg å være en god morgen; auksjonen “Italian Masterworks” gjør det bra. Pontis stoler overgår estimatene, det samme gjør det veggmonterte skapet og det sporadiske glassbordet hans. Belysningen har et ganske bra show, spesielt verk av den franske glassarbeideren Max Ingrand fra det 20. århundre, som blander edginess og nåde.

Uten seremoni forlater Wright podiet etter det siste partiet, og resten av teamet hans drar tilbake til pultene sine i timepausen før "Viktig design."

Auksjonen "Viktig design" begynner umiddelbart kl. 12.00. George Nelsons vannmelonbordklokke, dets modale ovale form og syrlige farger på sennep og oliven inspirerer et bud på $ 16 250, langt utover estimatet. Greta Grossmans Grasshopper gulvlampe i levende rødt øker tempoet.

To tidlige salg av "viktig design": George Nelsons vannmelonklokke og Dan Cooper's Butterfly-bord. Bilder med tillatelse fra Wright

Styrken i budgivningen virker forsterket av Dan Coopers Butterfly-bord, en personlig favoritt av Wright. Han så det på et av Pier Antiques-showene i New York City på 1990-tallet og ønsket det da, men det gikk til Full House, en av de beste forhandlerne i New York. "Det oppsummerer mange av de tingene jeg liker," sier han. “Quirky. Obskur." Tabellen på blokken her går til $ 23.750; noen andre var tydelig enige.

To partier senere ga budgivere en Gilbert Watrous gulvlampe, og dette ble noe av en forkjemper for resten av ettermiddagen. Det var totalt nittito passerte partier. Og mens det var noen veldig sterke utstillinger - for eksempel Mouille-gulvlampen solgt for imponerende 110 500 dollar - var det et element av angst i rommet.

Ikke at Wright viste det. Fra åpningsbudet til den første auksjonen klokka 10.00 til avslutningen av auksjonen like etter klokka 14.00, vaklet ikke energinivået hans, og heller ikke endret hans oppførsel. I løpet av de fire timene så jeg at han bare tok en slurk brus (vanlig cola).

Vi snakket umiddelbart etter det siste budet, men det er sannsynlig at han ønsket et øyeblikk for seg selv. Jeg spurte ham hva som gikk gjennom hodet hans under budgivningen, så godt kamuflerte var hans tanker. “I dag var noe av En fortelling om to byerikke sant? Det er slik tilfeldighet til markedet. Det er vanskelig å passere så mange partier. Når det går bra, er det kjempegøy. Du blir fokusert, det er litt merkelig, Zen-tilstand. Når du passerer masse, begynner du å tenke på personalet og avsenderne. " Og når skulle de begynne på vurderingen etter spillet? "Først i morgen," sier han og smiler tynt. "Akkurat nå trenger jeg en svømmetur."

Et par Pietro Chiesa-lampetter og en FontanaArte-bordlampe er representativ for en ny interesse for italiensk belysning. Begge solgte for mer enn forventet. Bilder med tillatelse fra Wright

Wright er mer optimistisk neste uke når vi besøker på telefon. “Italian Masterworks” trakk totalt $ 1.163.350, mens "Important Design" nesten tredoblet det. “Samlet sett klarte vi oss ganske bra. Vi er sammen med konkurrentene våre, bortsett fra Christies, sier han og viser til den nylige sterke visningen av Steven A. Greenbergs Art Deco-samling. "Denne auksjonen, som tar $ 17 millioner ut av markedet, hjelper ikke, men samlet sett utførte vi som forventet." Han var ikke overrasket over at italiensk belysning gjorde det så bra; nylig har det vært et sterkt marked. "For ti år siden virket italiensk design dekadent, stilig," sier Jefferson som forklaring. “Ingen hadde gjort arbeidet for å bestemme toppdesignerne fra sekundærstudiet. Våre konkurrenter hadde fotfeste i Frankrike, og Richard sa: ‘Gå til Italia.’ Nå er strengheten og konteksten rik og fantastisk. Det er dypt tiltalende. "

Likevel var dette bare en enkelt dag, og Richard Wright ser utover enkeltdager. “Jeg er veldig klar over at disse tingene vi jobber med er mindre forbigående enn vi er. Stewardship er det som er viktig. " Og noen ganger tålmodighet. Den første Max Ingrand-lampen som ble tilbudt på Wright i oktober 2000, solgte ikke. Det gjorde heller ikke det neste, i 2002. Eller lampene som ble tilbudt i 2003, som tilfeldigvis var nesten identiske med paret som solgte for et par uker siden - for $ 13 750.