Før etter: Magnificent Revival

Stakkars Don Quijote! Han kunne overleve skraper, kutt og kamper med vindmøller, men hva med kjedsomheten han måtte ha lidd mens i den gamle spisesalen til Cercle de l'Union Interalliée, en av Paris mest eksklusive sosiale og spisesteder klubber? År etter år så Knight of the Weeful Countenance ut fra to Beauvais-veggtepper fra 1700-tallet på et rom som var så kjedelig at det ville bli til og med hvite blomster røde av forlegenhet.

"Spisestuen er sliten," sa klubbens president, Pierre-Christian Taittinger, diplomatisk til Juan Pablo Molyneux, som ble kalt inn for å bringe den tilbake til livet. Men et blikk fortalte Molyneux at rommet ikke bare var trøtt. Den var i koma, og den trengte mer enn en pick-up for å bringe den tilbake til livet. "Alt om det," sier Molyneux, "var som... feil!"

Bygget tidlig på 1700-tallet, huset Cercle de l'Union Interalliéesits i Rue du Faubourg St.-Honoré, i hjertet av Paris. Klubben ble grunnlagt i 1917 som et samlingssted for de allierte som kjemper sammen med Frankrike under første verdenskrig, og det fortsatt inntar en opphøyet plass i det franske livet - et ettertraktet sted for bryllup, feiringer og høyt drevne forretnings- og politiske møter. Men spisestuen der mange av disse festlighetene fant sted var, for å bruke Molyneux ord, "ganske fryktelig", slett ikke i tråd med det utmerkede kjøkkenet - det marinerte andeberget på spinatblader eller stekt havabbor servert med karamelliserte pastinetter og trøffel jus.

Klubben ble grunnlagt i 1917 som et samlingssted for de allierte som kjemper sammen med Frankrike under første verdenskrig.

Møblene var til å begynne med altfor små for plassen. "Alt var veldig sjenert i forhold til hva det skulle ha vært," sier Molyneux. I det lange, smale rommet - det er 104 fot langt og 28 fot bredt - virket gardinstengene og krystallkronene nesten små, dårlige, faktisk. Speil dekket et av vinduene og blokkerte utsikten over en nydelig gårdsplass; kanskje verst av alt, de vakre Quixote-veggteppene var alt annet enn skjult. "Du kunne knapt se dem," sier Molyneux. "De var i mørket og ikke verdsatt slik de burde ha vært." Et rom som hadde vært vitne til nesten 300 år med fransk historie, hadde ikke engang et fransk stempel. Det så viktoriansk ut, og det eneste fransk om det var menyen. Utrolig! Umulig!

Arkitekter fra 1700-tallet hadde imidlertid visst hva de gjorde. Under den dårlige overflaten lå en spisestue med sterke muligheter. Molyneux var langt fra å bli skremt, og gledet seg over rommets størrelse. "Jeg elsker å jobbe med store rom," sier han. "De er ganske storslåtte, og jeg prøver å gjøre noe for å forbedre rommet uten å bekjempe det." Hans første avgjørelse var å flytte til siden en branndør som var plassert på et verst mulig sted - i midten av den ene enden vegger. Med døren ute av veien kunne han ta et av de forsømte Don Quijote-veggteppene ut av uklarhet og heng den der døren hadde vært og hvor den vender mot det andre Qui-xote-tapetet på motsatt side vegg. Den ene endringen ga rommet symmetrien det hadde manglet - og trengte.

Hagen hadde alltid vært der, men gjennom en fantasifull bruk av farger og vindusbehandlinger har Molyneux nå ført den inn. "Tanken min var å få inn noen frisk luft," sier han, "for å gi rommet en slags gnist. Du ser mye av himmelen fra innsiden, og jeg valgte en hovedfarge - en lyseblå - som har et forhold til den. Samtidig åpnet jeg gardinene og forenklet gardinbehandlingen. "

De sterkt forstørrede lysekronene og de enorme marmorkonsollene, så tunge at de måtte løftes gjennom vinduene av kraner, ble inspirert av de han så på Versailles i Louis XIV.

Stilen til det gamle rommet kan kalles International Dull. Molyneux har gjort det hele fransk - fra flere forskjellige perioder. De sterkt forstørrede lysekronene og de enorme marmorkonsollene, så tunge at de måtte løftes gjennom vinduene av kraner, ble inspirert av de han så på Versailles i Louis XIV. Gardinene er Louis XVI, og de Molyneux-designede teppene har innflytelse fra Directoire, tiåret på 1790-tallet som fulgte revolusjonen. Purister kan motsette seg en slik blanding av perioder, men Molyneux er ikke en purist. "Jeg trenger ikke å forklare hvorfor jeg kombinerer forskjellige stiler hvis de snakker samme språk," sier han. Og det språket ble snakket av alle Louis.

Selv om forberedelsene tok et år eller mer, ble selve arbeidet utført på bare de to månedene, juli og august 2004, men bygningen ble stengt for sommeren. Da medlemmene kom tilbake i september, kan deres reaksjon, ifølge François Zanon, klubbens manager, oppsummeres med et ord du ikke trenger å være fransk for å forstå - "Magnifique!"Selv Don Quijote ser ut til å smile.

instagram story viewer