Inuti ett pittoreskt plantagehem i Tennessee's Great Smoky Mountains

Kreis Beall arbetade med inredningsarkitekten Suzanne Kasler för att klä detta engelska lantliga hem med inredning från början av 1800-talet

Denna artikel publicerades ursprungligen i juni 2009-utgåvan av Architectural Digest.

En djup kärlek till landet, blandad med en livslång passion för hemunderhållning, är drivkraften bakom det imponerande samling av fem timmerstrukturer som Kreis och Sandy Beall har byggt på en pittoresk plats på 32 hektar i Tennessees Great Smoky Berg. Med sydlig understatement hänvisar Bealls och deras Atlanta-baserade inredningsarkitekt Suzanne Kasler till föreningens 12.000 kvadratmeter byggnader, inklusive furstligt huvudhus, som "timmerstugor", mycket på det sättet att sydländarna självförnekande kan hänvisa till de majestätiska två våningar i sina plantagehus som "pinnar."

Vedarna i fråga är mer än rikligt proportionerade antika virke som samlats, som Kreis Beall förklarar, "av en man i Knoxville, Tennessee, med en passion för att hitta och samla timmer från gamla timmerlådor. "Om de bildar en robust och rikt texturerad bakgrund för Bealls stora samlingar av europeiska möbler från 1700- och början av 1800-talet och hushållsprydnader, som de gör, vägrar de också bestämt att stanna kvar i bakgrund. Förenade med robusta stenblock skorstensbröst, stockarna sätter tonen för interiörens orubbliga och tröstande stabilitet.

Idén till denna glatt självförsäkrade och charmigt nonconformist bostad återvanns från en av Bealls tidigare fritidshus i Carolinas. Liksom Toad Hall designades den av Atlanta-arkitekten Jack Davis i timmerstilsstil och fick namnet The Abe av Kreis Beall. "Allt jag kunde tänka på när jag såg det var Lincoln Logs. Jag samlade till och med Lincoln-memorabilia för det, "minns hon och tillade:" Det var ett långväga hus; Jag var mer borttagen från det. Men när jag gjorde ett hus jag skulle bo i, var jag tvungen att vara helt involverad i det. "

Bealls har länge varit inblandade i deras fastighetsutveckling i Great Smoky Mountains efter att ha grundat deras Relais Château-utväg, Blackberry Farm, 1976 - "mitt kärleksarbete i 33 år," Kreis Beall anteckningar. Det erkänns av Zagats guideböcker som ett av de finaste boutiquehotellen i Amerika, och dess viktigaste hotell- och timmerstugor, som sitter på en egendom på 4200 hektar, tas om hand av en personal på 120, inklusive begåvade hantverkare som en mästare osttillverkare och en choklad.


  • Toad Hall, det rustika hemmet för Kreis och Sandy Beall består av fem timmerstugor som ligger i den trädbevuxna foten av ...
  • Eklektiskt materialhinking bältros sten bidrar inte till den konstiga charmen i huvudbyggnaden designad av Atlanta ...
  • Väggar och tak av bergat trä kompenserar sofistikering av de stora rumsinredning och konstutrustning tillsammans genom ...
1 / 10

Toad Hall, det rustika hemmet för Kreis och Sandy Beall, består av fem timmerstugor som ligger i den skogsklädda foten av Great Smoky Mountains, i Tennessee. Tadpole Cottage, en dårskap med två rum vid dammen, används uteslutande av gästerna. Paret - visionärerna bakom det närliggande lyxhotellet Blackberry Farm - byggde alla stugor av antika trävaror.


När Kreis Beall planerade sitt nya hem på den magnifika bergsdalsplatsen intill Blackberry Farm, säger jag: "Jag har ett husdjur som säger:" Håller inte med mig, för Jag har redan ändrat mig. ' Så efter många planer och många möten med vår arkitekt meddelade jag att jag ändrade kurs och ville bygga The Abe överallt igen. Det passar sajten perfekt. Att bygga ett hem handlar för mig inte bara om ritningar utan om material och konstruktion och om att förenkla allt. "

För inredningsarkitekten var utmaningarna med inredningens massiva stockar och stenblock till en början inte så enkla. "Hur tar du ett timmerhus och introducerar det fantastiska?" Frågade Kasler sig själv. "Det är ett engelskt lantgård gjord av stockar - en mörk omgivning du arbetar med och allt måste ha struktur och dimension. Tyger måste ha tillräckligt med vikt för att hålla sig. Skala och styrka var nyckelelement.

"Bealls älskar arkitektur och design, och på grund av det driver de verkligen kuvertet. Att arbeta med dem är speciellt eftersom du får göra saker som är unika. De uppmärksammar detaljerna i allt, precis som de gör på Blackberry Farm. "

Slående kontraster av grov och robust med slät och polerad finns i överflöd i Toad Hall. En förgylld Regency-spegel ovanför en Chippendale-skänk stöds av timmerväggarna, liksom en antik kinesisk lackerad skärm. Under det finns en andra skänk, som visar djärvt färgglada Coalport-porslin från slutet av 1700-talet i vad Kasler beskriver som det "fantastiska, enorma, allt-i-ett" stora rummet där ägarna underhåller. Det finns glänsande antika silver- och glödande krämvarukollektioner i antika skåp. En stor och fräck rokoko nordeuropeisk tapettecknad film är nyckeln till att tämja en grovhuggad vägg.

Det finns sammet, damasker, paisleys och gobelängtyger blandade i klädsel och accentkuddar. Antika orientaliska mattor är lagrade på större sisal-mattor. "Ton och struktur, vikt och struktur, är i balans", konstaterar Kasler. "Varje bild du går mot har ett sådant intresse och drar inredningen ihop." Det finns tyger från det ikoniska huset Engelsk antikvitetshandlare och designer Geoffrey Bennison, som Kasler också använde i varje rum i Blackberry Farms Singing Brook Stugor. Bennisons välkända, avslappnade om studerade, mycket storslagna och mycket engelska blandning av Regency och William IV-stilar, med den udda tonen i Viktoriansk klubb verkar informera mycket om Toad Halls inredning, även om hans tyger är den enda omedelbara närvaron av ren Bennisonian stil.

Graciöst utformade och blomstrande trädgårdar i engelsk stil, designade av Mary Palmer Dargan, täcker platsen som omger och artikulerar föreningens fem timmerstrukturer. Det finns alla möjliga infödda örter, buskar och blommor, tillsammans med buksbom, rosmarin och lavendel, espalierade päron och äpplen, antika rosor och till och med örtartade markorchidéer.

En galet pittoresk timmerstuga med två rum döpt Tadpole Cottage ligger tvärs över en damm. Dess funktion, definierad av Kasler, kan sägas vara den universella funktionen för allt som Toad Hall omfattar: "charm och dårskap!"

instagram story viewer