En stor ny auktion av Charlotte Perriand Works kommer att äga rum i Paris den här månaden

Några av verken ingår i den kommande försäljningen.

Foto: Louis Blancard

Cirka 93 år efter att Charlotte Perriand började arbeta för Le Corbusier, förblir hennes namn oupplösligt kopplat till det parisiska ateljén där hon arbetade under ett avgörande decennium. Men de senaste åren har Perriand ständigt ökat uppmärksamheten för sin egen anmärkningsvärda helhet, som inkluderar avantgardemöbler och andra inredningsdetaljer. Förra året till exempel presenterade Fondation Louis Vuitton ”Charlotte Perriand: uppfinna en ny värld, ”För att fira 20-årsjubileet för hennes död. Likaså Stéphane Ghez dokumentär från 2019, Charlotte Perriand, pionjär inom konsten att leva, är en av funktionerna på årets virtuella utgåva av Arkitektur- och designfilmfestivalen (som pågår till och med den 3 december). Och nu sätter Sotheby's strålkastaren på Perriands avslappnade elegans genom att auktionera ut en privat ensemble av möbler som aldrig tidigare sett skapats under 1970-talet.

Den 17 december kommer liveförsäljningen i Paris, strömmad direkt från Sothebys webbplats, att presentera sex verk som Perriand fick i uppdrag att planera mellan 1972 och 1975 av ägarna till ett hus byggt av arkitekten Pierre Debeaux. Beläget på landsbygden strax utanför Toulouse, ger den organiska, geometriska strukturen jordnära ytor och stora, snygga utrymmen den perfekta bakgrunden för Perriands sofistikerade, minimalistiska bitar. "Huset är otroligt", säger Florent Jeanniard, den europeiska designchefen på Sotheby's, till AD PRO. ”Alla möbler hade en perfekt plats där. Allt var orienterat för ljus, för liv. ”

Perriands möbler, som har förankrat bostadens rum hela tiden, utmärker sig för sin användning av massiv dibétou - det slående, bandmönstrade träet, även känt som afrikansk valnöt. Avspeglar Perriands tillhörighet till naturliga former, en passion som vårdas delvis tack vare regelbundna barndomsutflykter till Savoie-bergen betyder det en varm avvikelse från stålåldern i maskinåldern som definierade henne tidigt arbete.

En enkel japansk graciöshet inspirerade Perriands En Forme-skänk, som smälter dibétou med melamin och plast. Hennes rundkantiga, fria formade Feuille-matbord är också huggen från träet, liksom hennes skulpturella Éventail-bord med en trifekta av förskjutna paneler som påminner om en splayed fläkt. Med ett uppskattat värde på $ 832 000– $ 1 181 000 är det stjärnpartiet i försäljningen. Ursprungligen designade Perriand en tallversion för sin egen stuga i de franska alperna och var tvungen att övertalas att föreställa sig och reproducera den för hemmets bibliotek. Det finns också 10 av Perriands Méribel-stolar som blandar ekramar med vävda halmsäten samt två dagbäddar.

Avrundning av samlingen är en Max Ingrand-lampa, två fåtöljer med matchande ottomaner signerade av Oscar Niemeyeroch två bokhyllor passande designade av Debeaux. 1900-talets verk från liknande Diego Giacometti och Ettore Sottsass kommer också att säljas under auktionens viktiga designförsäljning.

Perriand-anhängare är naturligtvis bekanta med hennes Le Corbusier-era-design, ikoner som den snedställda schäslongen och kubformade Fauteuil Grand Confort fåtölj, liksom den mångsidiga "köksbaren", en föregångare till dagens allestädes närvarande öppen planlösning områden. Men Jeanniard säger att han är "så glad över att ha fått chansen att upptäcka dessa bitar som inte är lika kända. Jag har redan ett visst intresse från samlare. ”

Pekar på Perriands fantastiska skicklighet för proportioner, Jeanniard konstaterar att hennes möbler fortsätter att resonera eftersom varje bit skapades för att användas: ”De är inte bara design. Designen är tyst eftersom den också måste vara funktionell, och jag älskar det. Hon gjorde dessa bitar för 50 år sedan och de har fortfarande inverkan idag. ”

En fågelperspektiv av ett bord och stolar.

Foto: Louis Blancard